الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

 شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که به دنبال نزدیکترین فروشگاه، بیمارستان، مرکز تفریحی و ... باشید و حتما می‌دانید که این نیاز بیشتر مردم دنیا بوده است از این رو موتور جستجوی گوگل پس از پنگوئن، مرغ مگس خوار و پاندا، در سال 2014 تصمیم گرفت تا الگوریتم کبوتر را به قلعه حیوانات خود اضافه کند. عملکرد الگوریتم کبوتر گوگل در واقع به این صورت است که وقتی مرورگرتان را باز کنید و عباراتی چون «رستوران‌های نزدیک من» یا «بیمارستان‌های نزدیک من» یا «مراکز تفریحی نزدیک من» را جستجو کنید، گوگل خودش نزدیکترین مکان مورد نظر را شناسایی می‌کند و به همراه همه مشخصات به شما ارائه خواهد داد! همانطور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل بر اساس محتوا کار می‌کند و امروزه مکان (لوکیشن) نیز در کنار متن، صدا و تصویر به عنوان محتوا شناخته می‌شود و الگوریتم کبوتر گوگل نیز از این محتوا برای شناسایی نزدیکترین مکان استفاده می‌کند.

 
نحوه عملکرد الگوریتم کبوتر گوگل
رتبه بندی وب سایت‌های مختلف در موتور جستجوی گوگل براساس معیارهای مختلف صورت می‌پذیرد و به همین دلیل است که وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید برخی از سایت‌ها را در نتایج اول گوگل بالاتر از دیگر وب سایت‌ها مشاهده خواهید کرد. با این حال تا قبل از روی کار آمدن الگوریتم کبوتر، مکان و فاصله شما از عبارت مورد نظر به عنوان یک معیار برای رتبه‌بندی گوگل محسوب نمی‌شده است.
در واقع استفاده از الگوریتم کبوتر سبب شده است تا شما پس از جستجوی عبارت مورد نظر خود در گوگل برای یافتن مکانی خاص در یک شهر با پیشنهادهای مختلفی مواجه شوید! حال فکر می‌کنید که این پیشنهادها برای همه شهرها یکسان خواهد بود؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که قطعا نتایج یافتن مکان در گوگل برای شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود زیرا الگوریتم کبوتر با انطباق الگوریتم جستجوی شما و الگوریتم سایت‌های مرتبط، به نمایش مکان نزدیکتر به شما اقدام خواهد کرد.
 
تغییرات الگوریتم کبوتر روی گوگل
با توجه به مطالب بخش‌های قبل متوجه شدید که الگوریتم کبوتر سبب شده است تا نتایج گوگل بر اساس موقعیت مکانی تغییر کند. در واقع قبل از روی کار آمدن الگوریتم کبوتر وقتی عبارتی مانند «کافه‌های تهران» را جستجو می‌کردید با یکی از کافه‌های ولنجک تهران مواجه می‌شدید اما در حال حاضر در صورت جستجو «کافه‌های ولنجک» نزدیکترین کافه به شما در ولنجک نمایش داده خواهد شد و در صدر نتایج  قرار خواهد گرفت.
بنابراین الگوریتم کبوتر در نتایج جستجوی گوگل تغییرات محسوسی ایجاد کرده است که روی رتبه بندی و سئو سایت تاثیر مستقیمی ‌داشته است. با این حال میان بسیاری از سئو کارهای حرفه ای سایت بر سر تاثیرات مثبت و منفی این الگوریتم برای کاربر و صاحب سایت اختلاف وجود دارد.